Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Rauch MDS 20.2 – prosty rozsiewacz z wagą

Dodano: 03.02.2024
Rauch MDS 2 fot. Tomasz Kuchta
Od niedawna prosty rozsiewacz Rauch MDS może zostać fabrycznie wyposażony w wagę fot. Tomasz Kuchta

Choć na targach rolniczych na ogół prezentowane są najbardziej zaawansowane maszyny, to na stoisku marki Kuhn podczas wystawy Polagra Premiery 2024 znaleźliśmy także prosty model rozsiewacza do nawozów wyposażony w wagę.

Obecne trendy w rolnictwie w sposób jednoznaczny zmierzają w kierunku rolnictwa precyzyjnego. Od niedawna takie rozwiązanie w postaci wagi można zastosować w dobrze znanym i prostym modelu rozsiewacza Rauch MDS.

Puchacze, zbieracze i apacze na targach Polagra Premiery 2024

W rolnictwie trwa kryzys wynikający z niskiej opłacalności produkcji, a na targach rolniczych spotkamy tłumy zwiedzających. Czyż to nie paradoks? O wyjaśnienie tego fenomenu pokusił się jeden z handlowców obecny na stoisku wystawienniczym w Poznaniu.
Czytaj dalej

Rozsiewacz z jednokomorowym zbiornikiem

Tym, co już na pierwszy rzut oka wyróżnia rozsiewacz Rauch MDS względem konkurencji jest jednokomorowa konstrukcja jego zbiornika przy zastosowaniu dwóch dysków rozsiewających.

Takie rozwiązanie zdaniem Bartosza Stępniewskiego, odpowiedzialnego w firmie Kuhn Polska za wsparcie sprzedaży maszyn z grupy opryskiwaczy, rozsiewaczy do nawozu i rozdrabniaczy, świetnie sprawdza się przy pracy w górzystym terenie.

44,2 tys. zł netto 

– na tyle został wyceniony targowy egzemplarz rozsiewacza Rauch MDS 20.2 wyposażony m.in. w system ważący, czy rozbudowany komputer sterujący Quantron.

Wówczas na zboczach nie ma obawy, że np. nawóz przesypie się nam z jednej komory do drugiej i będzie on równomiernie podawany do obu dysków rozsiewających.

Stępniewski zauważa także, iż wewnętrzne krawędzie zbiornika charakteryzują się budową opierającą się na łagodnych, otwartych kątach, przez co nawóz ma się łatwo osuwać po jego ściankach. Takie rozwiązanie ma też ułatwić mycie oraz konserwacje rozsiewacza.

Rauch MDS fot. Tomasz Kuchta
Denko zbiornika zostało wykonane ze stali nierdzewnej fot. Tomasz Kuchta

– Ciekawostką może być także fakt, iż denko zbiornika do wysokości ok. 8-10 cm jest wykonane ze stali nierdzewnej. Jest to bowiem miejsce najbardziej narażone na pojawienie się korozji, więc takie rozwiązanie pozwala uchronić ten newralgiczny fragment maszyny przed wykwitem korozji – dodaje Stępniewski.

Rozsiewacz Rauch MDS z wagą

Sama konstrukcja rozsiewacza Rauch MDS jest jednak dobrze znana polskim rolnikom. Niewątpliwą nowością jest za to umożliwienie skonfigurowania tak prostej maszyny z systemem ważącym.

Rama ważąca w tym wypadku jest wyposażona w dwie komórki ważące. Takie rozwiązanie ma wspomagać wysiew, czy też na bieżąco informować operatora o ilości nawozu, jaka pozostała w zbiorniku. Opcja ta szczególnie przydaje się przy zakupie nawozów luzem – tłumacz Bartosz Stępniewski, reprezentujący firmę Kuhn Polska.

Rauch MDS 4 fot. Tomasz Kuchta
Rama ważąca w tym wypadku jest wyposażona w dwie komórki ważące fot. Tomasz Kuchta

Podczas targów Polagra Premiery 2024 w Poznaniu dowiedzieliśmy się, iż katalogowa cena tego konkretnego egzemplarza wynosi 44,2 tys. zł netto.

Oprócz systemu ważącego rozsiewacz został wyposażony m.in. w rozbudowany komputer sterujący Quantron, czy siatkę odciążającą wewnątrz zbiornika.

Rauch MDS 20.2 w wariancie podstawowym pomieści 900 l nawozów, a po zamontowaniu dodatkowych nadstawek wartość ta wzrośnie do 2000 l. Szerokość robocza w zależności od zastosowanych łopatek może wynosić od 10 do 24 m.

Rauch MDS 3 fot. Tomasz Kuchta
Rozsiewacz Rauch MDS wyróżnia się jednokomorową budową zbiornika przy zastosowaniu dwóch dysków wysiewających fot. Tomasz Kuchta
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy Kupił nowe opony Trelleborg i napełnił je cieczą McCormick X5.120 w teście redakcyjnym